Põhja-Tallinn on pealinna üks linnaosa, kuid mitte ainult. Põhja-Tallinn (PTLN.) on eesti popisugemetega hiphop ansambel, mis moodustati 2007 aastal. PTLN oli loogiline järg Pelgulinna räpigruppidele GCP Kings ja 10-6. – bändil on aegade jooksul olnud kolm selgelt välja joonistunud vormi ja koosseisu.

Esimene singel Põhja-Tallinn nime alt, 2007 aasta posse cut, 8minutiline “Probleem” mis hõlmas sellel hetkel sellenimelises linnaosas aktiivselt tegutsevaid räppareid. Loos tegid kaasa: Fate, Wild Disease, Ice, Dizzy, Drama, Bob, Junior O, Lil Carl, Metsakutsu, Chance, Mini, Genka. Lugu esitleti Raadio2 Programmi saates ja lives 2007 aasta Hip-Hop festivalil Paunkülas, singlit trükiti 100 koopiat. 01. Põhja-Tallinn – Probleem[Originaal] 02. Põhja-Tallinn – Probleem [Raadio Variant] 03. Põhja-Tallinn – Probleem [Instrumentaal] 04. Põhja-Tallinn – Probleem [Sim Kares Remix] 05. Põhja-Tallinn – Probleem [One Shot Remix] 06. Põhja-Tallinn – Probleem [Bennex Remix]

Teine peatükk, viis räpparit (Wild Disease,Fate, Kenny, Mini, Chance) jätkasid muusika tegemist. 2010 aastaks sai valmis EP, mis jagati tasuta netti. Esimene singel “Ei salli vaikust” anti välja koos videoga, mis kogus suhteliselt lühikse ajaga 100 000 vaatamist ja andis pundile hoogu juurde muusikat edasi luua.
EP Lood:
PTLN – Ei Salli Vaikust
PTLN – Kõik On Klaar
PTLN – Me Kohtusime
PTLN – Meil On Mida Öelda
PTLN – Pole Just Nii Nagu Peab
PTLN – Umbes Pidu
PTLN – See Räpp On Meie

Kolmas peatükk algas 2011 aasta suvel. Eesti hip-hop festivalil oli plaan teha ühekordne live show, kus bänd koosneb Pelgulinnast pärit kolmest hiphopparist ja naislauljast ning mujalt Tallinnast pärit kolmeliikmelisest live-bändist. Tuumiku moodustasid Jaanus Saks e.Wild Disease, Risto Vürst e. Fate ja Kenneth Rüütli e. Kenny ning Maia Vahtramäe, bändi kutsuti Eric Kammiste (kitarr), Meelik Samel (bass) ja Robert Loigom (trummid). Ühiste proovide käigus leiti kiiresti ühine keel ja hea vibe. Pundi vanemast materialist valiti välja lood ja mõned täiesti uued lood, mis kõik said uued aranšeeringud ning bänd jõudis teha mõned proovid. Ehh festivali live osutus edukaks ja publiku seas menukaks, seega otsustati lüüa käed ja teha selliselt välja kujunenud pundiga veel muusikat.

Vormiliselt on bänd sellisel kujul püsinud tänase päevani, kuigi liikmed on vahepeal vaheldunud. Stiililiselt viljeleb bänd hiphopi ja roki vahelist muusikat. Kõik lood on eestikeelsed ja bändiliikmete enda kirjutatud, loomingus sisaldub palju autorite elus läbielatut.

2012 aasta sügiseks valmib bändi väga edukas debüütalbum “Per aspera ad astra”, mida trükiti ja müüdi lõpuks üle 8800 eksemplaari. Põhja-Tallinn võitis 2013. aastal kolm Eesti Muusikaauhinda: aasta ansambli, aasta debüütalbumi ja aasta hip-hop/räppalbumi kategoorias. Ansambel esitas oma laulu “Meil on aega veel” konkursile Eesti Laul 2013 ja pääses edasi finaali. Laulus laulavad kaasa kuus last: Loviisa Vahenurm, Anett Käärma, Mark Eemil Mustonen, Rainer Talvik, Kertu Noor ja Kardo Talvik – kuid eurovisiooni reeglite tõttu ei saa vanuse poolest algsed lauljad Eesti Laulu showst osa võtta ning nende asemel laulab refrääni bändi solist Maia Vahtramäe. Ajakirjanduses peeti laulu aga liiga sarnaseks Johann Pachelbeli tuntuima teosega “Kaanon D-duuris”. Demonstreerimaks Pachelbeli ja Põhja-Tallinna palade sarnasust, tegi Mart Sander paroodiavideo “Ei löö käega me”. Korraldustoimkonna poolt appi kutsutud eksperdid Eesti Heliloojate Liidu esimees Olav Ehala ning helilooja ja arranžeerija Tauno Aints kinnitasid siiski, et sarnasustele vaatamata on erinevus suur ja teos täiesti iseseisev. Samuti ei vasta tõele kahtlus, nagu oleks laulu esitatud 2011. aasta suvel koos lastekooriga Eesti Hip-Hopi festivalil. “Meil on aega veel” valitakse 2012 Raadio2 aastahitiks, samuti Uuno Raadio ja Powerhit raadio aastahitt ning 2014 aasta Kuldne Plaat -aasta raadiohitt

2013. aasta kevadel lahkus bändist tervislikel põhjustel solist Maia Vahtramäe, kelle asemele valiti konkursiga Kerli Kivilaan. Uue lauljaga salvestatakse Türi stuudios bändi teine album, “Maailm meid saadab” mis näeb ilmavalgust 2013 aasta sügisel.

2014 aasta sügisest jäi ansambel kuueliikmeliseks, sest bändiga tegi pausi Alvar Risto Vürst.

Aastal 2015 alguses tegi bändiga pausi Kenneth Rüütli, kuid peagi liitusid Põhja-Tallinna koosseisu uued (vanad) räpparid Kaspar Raudkivi esinejanimega Mini ja Kristjan Soomre esinejanimega Chance. Peagi valmis esimene koos tehtud pala “Suvefanki”, mis püsis pikka aega Elmari raadio edetabelites kõrgel kohal ja sai ka aasta kokkuvõttes kõrgelt tunnustatud.

Novembris 2015 avaldas Põhja-Tallinn uue albumi “Regeneratsioon”. Bänd lööb kampa Jaagup Kreemiga ning lugu “Eiolemulolla” osaleb 2016 aasta Eesti Laulu konkursil, poolfinaalis jäädakse seitsmendale kohale. Lugu saab rahva hääletusel Raadio 2 aastahitil kolmanda koha.

2017 aasta jaanuaris saab uuesti kokku bändi tuumik Jaanus, Risto, Kenneth ja Maia. Bändist lahkuvad Eric Kammiste ja Meelik Samel, kelle asemel edaspidi vastavalt Carlos Roos ja Hannes Agur Vellend. Aasta lõpuks salvestatakse RoundSound stuudios bändi neljas album “Alati Olemas”, mille nimilugu valitakse rahva hääletusel Raadio 2 aastahitiks.

Ajaperjoodil 2012 – 2017 on bändil väga suur hulk kontserte, igal aastal koguneb neid üle 100 ning suur enamus neist on täismajale. Kontserdid toimuvad üle eesti, käiakse läbi kõik linnad, ööklubid, kontsertsaalid, lauluväljakud ja festivalid – erishowga jõutakse ka Tallinki laevadele ja korra ka üle lahe Helsinki ööklubisse.

Albumid:

2012 – “Per aspera ad astra”
2013 – “Maailm meid saadab”
2015 – “Regeneratsioon”
2017 – “Alati olemas”

Koosseis:
Jaanus Saks ehk Wild Disease (vokaal)
Alvar Risto Vürst ehk Fate (vokaal)
Kenneth Rüütli ehk Kenny/Kenito (vokaal)
Maia Vahtramäe (vokaal)
Robert Loigom (trummid)
Hannes Agur Vellend (basskitarr)
Joosep Talumaa (kitarr)

Endised liikmed:
Kerli Kivilaan (vokaal)
Kaspar Raudkivi ehk Mini (vokaal)
Kristjan Soomre ehk Chance (vokaal)
Eric Kammiste (kitarr)
Meelik Samel (basskitarr)
Carlos Roos (kitarr)

Auhinnad/saavutused:
R2 AASTAHITT 2012 – 1. koht
R2 AASTAHITT 2012 – 2. koht
R2 AASTAHITT 2012 – 4. koht
R2 AASTAHITT 2012 – Uus tulija
EMA 2013 – Debüütalbum
EMA 2013 – Parim bänd
EMA 2013 – Parim hip-hop artist
KULDNE PLAAT 2013 – Parim bänd
KULDNE PLAAT 2013 – Uus tulija
R2 AASTAHITT 2013 – 3. koht
EMA 2014 – Parim hip-hop artist
KULDNE PLAAT 2014 – Aasta raadiohitt
R2 AASTAHITT 2014 – 6. koht
R2 AASTAHITT 2015 – 3. koht
EMA 2016 – Aasta Hip-Hop/Rap/R’n’B albumi nominent
R2 AASTAHITT 2017 – 1. koht
R2 AASTAHITT 2019 – 11. koht.